Funkční trénink je v posledních letech stále populárnější, protože lidé se snaží zlepšit svou kondici způsoby, které jsou přínosem pro jejich každodenní život. Myslete na snadné stěhování nábytku, pohyb kloubů s plynulostí a menším napětím a udržení správného držení těla v kanceláři.
Na rozdíl od tradičního vzpírání, které často izoluje konkrétní svaly, funkční trénink zahrnuje cviky, které často využívají celé vaše tělo a zlepšují celkovou funkci. Čtěte dál, když prozkoumáme, co se děje v zákulisí funkčního cvičení, poskytneme vám několik příkladů funkčních cvičení, která můžete dělat doma, a probereme četné výhody, které nabízí.
Jak je navržen funkční trénink?
Funkční trénink je prvním obrazem toho, jak se zapojujete do každodenních pohybů a poskytujete těmto činnostem mobilitu a sílu. Zjistíte, že sady funkčních cvičení obvykle zahrnují kombinaci silového tréninku , kardia a HIIT.
To je dobrá zpráva pro ty z nás, kteří nemají přístup do posilovny, protože funkční trénink můžete provádět doma s minimálním vybavením. Pro některá cvičení můžete jednoduše použít svou vlastní tělesnou váhu, ale můžete také zahrnout nějaké volné závaží, odporové gumy a medicinbaly, abyste otevřeli některé možnosti a zavedli do svého tréninku rozmanitost.
Ve skutečnosti můžete být kreativní a dokonce používat domácí potřeby jako vybavení pro cvičení , ale dávejte pozor na svůj prostor.
Příklady funkčních cvičení
Cviků, které spadají pod zastřešení funkčního tréninku, je nespočet. Trik je kombinovat pohyby, abyste dosáhli stanoveného cíle, jako je začlenění cvičení nohou a jádra do sezení, abyste zlepšili funkci dolní části těla, jako je chůze, dřep a rovnováha. Zde je několik základních pohybů, které vám po smíchání v sadě mohou poskytnout skvělý funkční trénink:
- Dřepy – Se správnou formou a vylepšeními tohoto složeného cvičení se můžete zaměřit na více svalových skupin najednou, včetně hýžďových svalů, čtyřkolek, hamstringů a lýtek. Dřepy lze provádět s tělesnou hmotností nebo s předměty se zátěží, jako jsou činky, činka nebo dokonce těžký batoh.
- Výpady – další složené cvičení spodní části těla, které se zaměřuje na hýžďové svaly, čtyřkolky, hamstringy a lýtka. Výpady lze provádět s tělesnou vahou nebo váženými předměty a v závislosti na tom, jak své váhy držíte, můžete také zapojit jádro, abyste si udrželi správnou rovnováhu.
- Mrtvé tahy – Mrtvé tahy jsou skvělé cvičení pro posílení dolní části zad, hýžďových svalů, hamstringů a čtyřkolek. Ty také vštěpují správnou formu při zvedání těžkých předmětů v reálném životě, minimalizují riziko zranění a zlepšují vaše držení těla .
- Shyby – Shyby jsou klasické cvičení zaměřené na hrudník, triceps a ramena. Jedná se o všestrannou složku vašich funkčních tréninkových relací, protože je lze upravit tak, aby vyhovovaly začátečníkům, nebo poskytovaly větší výzvu s jednoduchým polohováním rukou nebo nohou.
- Prkna – Prkna jsou cvičení na posílení jádra, které zapojí břišní svaly, spodní část zad a boky. Prkna mohou být provedena s různými variantami, jako jsou boční prkna nebo prkna.
Výhody funkčního tréninku
- Zlepšená celková kondice – Vzhledem k tomu, že pracují na více svalových skupinách, vedení tréninku s ohledem na funkčnost může pomoci zlepšit celkovou tělesnou funkci, což vede ke zlepšení úrovně kondice a fyzických schopností.
- Snížené riziko zranění – Cvičení funkčního tréninku napodobují pohyby v reálném životě, což podmiňuje tělo, aby tyto pohyby provádělo s větší silou a vylepšenou formou, čímž se snižuje riziko zranění při každodenních činnostech.
- Zvýšené spalování kalorií – Díky kombinaci HIIT, kardia a vzpírání zapojí vaše cvičení více svalových skupin, což povede ke zvýšenému spalování kalorií a celkově lepšímu řízení hmotnosti.
- Lepší rovnováha a koordinace – Funkční tréninky mají tendenci zpochybňovat vaše jádro, kde po určité době můžete vidět zlepšenou rovnováhu a koordinaci, což usnadňuje provádění každodenních činností a snižuje riziko pádů.
- Zvýšená hustota kostí – režimy, které zahrnují více pohybů se zátěží, mohou zvýšit hustotu kostí a snížit riziko osteoporózy.
- Zlepšení duševního zdraví – Bylo prokázáno, že cvičení zlepšuje náladu a snižuje příznaky deprese a úzkosti . Funkční trénink může zlepšit sebevědomí a sebeúctu tím, že usnadní provádění každodenních činností.